Појам спорт се везује за различите активности које људи изводе ради: разоноде, развоја тела, побољшања способности или надметања. Спортови су производи вештина неопходних за преживљавање попут трчања, пливања, лова, јахања, борења, гађања... Први спортови су се појавили у древном Египту, Грчкој,  Кини. Пун развој доживели су у XIX веку, када су утврђена и њихова правила.
     За најмлађе ученике наше школе ево основних правила омиљених спортова.
Кошарка

Екипе имају по пет играча на терену и седам на клупи за резервне играче.
     Утакмица траје 4x 10 минута, а код нерешеног резултата још 5 мин. у продужетку до коначне одлуке.
     Напад траје 24 секунде.
     Сваки кош доноси 1, 2 или 3 поена.
     Играње ногом није дозвољено.
     Играчи могу да дриблају, воде лопту, додају и шутирају на кош.
     Сваки играч може да направи 4 прекршаја, а након петог напушта игру.

Одбојка
     Одбојку играју 2 екипе са по 6 играча на терену и 6 резервних играча.
     Победник је екипа која добије 3 сета са по 25 поена. Код изјадначења разлика мора бити 2 поена.
     Код  резултата 2:2 у сетовима игра се тај-брејк до резултата 15 поена.
     Екипу чине: техничар, коректор, средњи блокери, примачи и либеро (не игра у нападу).
     Ротација се врши у правцу казаљке на сату.
     Током напада се комбинују највише 3 потеза.
     Поен се добија када лопта падне у поље противника или се одбије од противника ван.

Рукомет
     Екипе имају 6 играча и голмана.
     Утакмица траје 2
x 30 минута.
     Са лоптом у рукама могу се направити највише 3 корака.
     Играчи не смеју да повреде голманов простор од 6m од гола.
     Казнени ударци су седмерци.
     Груби прекршаји се кажњавају искључењем на 2 минута, а после трећег добија се црвени картон.

Мали фудбал
     Екипу чине голман и 4 играча у пољу.
     На клупи је још 7 играча.
     Број измена је неограничен.
      Утакмица траје 2 x 20 минута уз заустављање времена код прекршаја.
     Пенал се изводи са 10m, а за теже прекршаје са 7m.
     Важи правило нагомилавања прекршаја, па после бонуса од 5 сваки следећи је пенал.