Ово је пример паралелне припреме:
Основна школа: ,,Јован Аранђеловић''
Наставник: Љиљана Пејчић
Разред и одељење: други и четврти
Наставни предмет: Свет око нас / Природа и друштво
Наставна тема: 2. Р - Оријентисање у простору
4. Р - Србија данас
Број и тип часа: 34. обрада
Наставна јединица: 2. Р - КАКО ДА
ПРЕПОЗНАМ ПУТ, 4. Р - ГРАДОВИ
СРБИЈЕ
Циљ и задаци:
2. р.
·
Оспособљавање за оријентацију у простору,
·
Развијање
одговорног односа према себи, другима и окружењу,
·
Развијање радозналости, интересовања и способности за
активно упознавање друштвеног окружења.
4. р.
·
Развијање основних појмова о природном и друштвеном
окружењу и њихово повезивање,
·
Оспособљавање за сналажење у простору и времену,
·
Развијање способности запажања основних својстава
објеката, појава и процеса у окружењу и уочавање њихове повезаности.
Активности
ученика
|
Методе и облици рада
|
Средства
|
Начин праћења остварености исхода
|
Посматрање
Описивање
Процењивање
Цртање
Закључивање
|
Демонстративна
Истраживачка
Интерактивна
Кооперативна
Партиципативна
Фронтални
Индивидуални
У пару
|
Бајка
Ивица
и Марица
Истраживанка
Материјал за групе
Уџбеник
Географска
карта Србије
Листићи за
групе
Хамер
Фломастери
|
усмени одговори, самостални рад ученика, продукти рада, анкета
систематско посматрање, процењивање примена
стеченог знања, активност
ученика, питања ученика, наративне и анегдотске
белешке
|
Сценарио/ток часа
Уводни део часа
2. р.
Гледају кратак цртани филм о
Ивици и Марици (ИР) , а након тога разговарамо о томе како су означили пут, зашто су
залутали и да ли су могли сигурније да се врате кући (ДР).
4. р. Кратко понављање знања о
картографским знацима (ДР).
Један
ученик изврши поделу на групе методом разбројавања (ИР).
Групе
добијају задатке тако што им учитељ стави на клупу по 1 разгледницу.(једна
група – један град).
Групе ће користити
уџбенике и географску карту да на хамеру представе одговарајући град ДР).
Главни део часа
2. р. Кратак разговор о томе шта нам помаже да
препознамо пут (ДР) и самостално решавање задатака у уџбенику (пут Јоване и
Николе до школе) (ИР).
У пару
проверавају задатке а затим састављају листу објеката који нам помажу да
запамтимо пут (ИР).
Закључимо једном реченицом да у насељу користимо познате
објекте да бисмо запамтили пут којим се крећемо (ДР).
4. р. Групе раде а учитељ обилази и
помаже.
Презентовање
резултата рада у групама, дискусија, питања...(ДР)
Завршни део часа:
2. р. Домаћи задатак - У Истраживанци ученици
раде задатак Мој пут од куће до школе.
Упутимо их да симболички означе објекте (ДР). Ако има времена, могу да започну решавање (ИР).
4. р. –
Свака група проналази
на карти што више градова чији назив почиње истим словом као и град о коме су
писали (ИР). Саопштавају решења (ДР).
На крају оба разреда стављају на зид расположења
смајлија по жељи (ДР).Напомена: наведени делови часа не морају да почну и да се заврше у оба разреда истовремено. Све зависи од састава одељења.
Нема коментара:
Постави коментар
Предлози, сугестије, критике су добродошли! Поздрав!
На мом блогу је све јавно, бесплатно и доступно читаоцима добре воље. Свима је дозвољено да коментаришу (и онима који нису регистровани, немају Google налог и нису чланови блога) Зато би било лепо да на крају коментара напишете бар своје име и презиме.
Од 20.3.2014. АНОНИМНИ коментари неће бити објављивани.