Драги моји прваци,
још мало ћемо се задржати на обрађеним песмицама.
Ако погледамо ове две песме, разликују се по изгледу (распореду стихова и строфа) а када се сетимо њихових садржина и ту се разликују. Песмица ,,Славни ловац'' има три строфе. избројите по колико стихова има свака од њих?
Из колико строфа се састоји песмица ,,Лијино писмо'' и по колико стихова уочавате у свакој од строфа?
А сада погледајте песмицу ,,Није лако бити дете''. По чему се распоред њених строфа и стихова разликује од претходних песмица? Колико строфа? Колико стихова у свакој строфи? Да ли све строфе имају исти број стихова?
О овим питањима размишљајте и усмено на њих одговорите!
Међутим, овог пута нас занима и начин на који је песник опевао догађаје у песмама (песнички језик и песничке слике).
Ја ћу вам овде поставити задатке и питања која ћете урадити у својим свескама.
Песник је на свој начин описао догађаје. Ваш задатак је да то исто кажете на други (свој, једноставнији) начин. Сликајте одговоре и пошаљите!
СЛАВАН ЛОВАЦ
1. С триста копаља на јуриш иде
2. Пред њим дан хода
3. Пред њимсе шири страва
4. Његовим трагом путује слава
ЛИЈИНО ПИСМО
1. Пожури само, не штеди ногу
2. Ако би успут дошло до боја
3. Нек буде спремна одбрана моја
НИЈЕ ЛАКО БИТИ ДЕТЕ
1. Тврдо спаваш
2. Много јурцаш
3. Под теретом торбе стењеш
4.Зрелошћу ти прете
У одломцима из ,,Јежеве кућице'' уочићете да се више пута помиње реч ЈЕЖИЋ. Ми обично кажемо ЈЕЖ. Ако се ради о малом јежу кажемо ЈЕЖИЋ. То је умањено значење речи. Оно се користи и када се некоме обраћамо од мила (са љубављу). Рецимо, мами кажемо МАМИЦЕ, сестри СЕСТРИЦЕ. За књигу кажемо КЊИГИЦА или КЊИЖИЦА итд.
Ако пажљиво погледате уочићете да на крају свих реченица стоји тачка. То су реченице којима се преносе нека обавештења-
Пређимо сада на песмицу ,,Није лако бити дете''. Уочићете једну реч која означава радњу, ЈУРЦАШ. Ми обично кажемо ТРЧИШ или ЈУРИШ. Овде изгледа да се начин на који деца трче и јуре одраслима баш не допада. Хтели би да их смире. Зато употребљавају ЈУРЦАШ.
Што се тиче реченица, уочићете да има оних које се завршавају тачком, али и оних које се завршавају узвичником или трима тачкама. Реченицама које завршавају узвичником изражене су неке наредбе или нека посебна осећања (овде: разочарење). Када на крају реченице стоје три тачке то значи да та реченица није завршене, може да се продужи (овде: набрајањем).
Нема коментара:
Постави коментар
Предлози, сугестије, критике су добродошли! Поздрав!
На мом блогу је све јавно, бесплатно и доступно читаоцима добре воље. Свима је дозвољено да коментаришу (и онима који нису регистровани, немају Google налог и нису чланови блога) Зато би било лепо да на крају коментара напишете бар своје име и презиме.
Од 20.3.2014. АНОНИМНИ коментари неће бити објављивани.